Powietrze jest niezbędne do życia człowieka – każdy z nas codziennie wykonuje około 22 tysięcy oddechów. Wraz z życiodajnym tlenem wdychamy jednak również wiele zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowa. We własnym domu chcemy się czuć komfortowo i bezpiecznie, tymczasem powietrze wewnątrz budynków może być nawet 70% bardziej zanieczyszczone od tego na zewnątrz. Mają na to wpływ m.in.: smog, pylące wiosną i latem rośliny, kurz, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów, drobnoustroje czy dym papierosowy. Dlatego tak ważna jest dbałość o jakość powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie spędzamy 90% swojego czasu.

Skutecznym sposobem na czyste powietrze wolne od szkodliwych pyłów, bakterii i wirusów jest wykorzystanie oczyszczacza powietrza.

Sprawdź, jak działa oczyszczacz powietrza i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Oczyszczacz powietrza chroni przed

WIRUSAMI

PYŁKAMI

GRZYBAMI

BAKTERIAMI

NIEPRZYJEMNYMI ZAPACHAMI

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne, które ustawione w pomieszczaniu w domu, mieszkaniu, biurze czy obiekcie użyteczności publicznej filtruje powietrze w celu usunięcia z niego różnych zanieczyszczeń. Korzystanie z wysokiej jakości sprzętu tego typu w danej przestrzeni wpływa pozytywnie na zdrowie i komfort ludzi w niej przebywających.

Podstawą działania oczyszczacza powietrza jest zazwyczaj układ 3 lub więcej skutecznych filtrów oraz innych technologii, które zatrzymują lub usuwają zanieczyszczenia. System wieloetapowej filtracji zaczyna się od filtru wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia – włosy, sierść, kurz czy większe pyłki. Wstępnie oczyszczone powietrze przechodzi następnie przez filtr z aktywnym węglem o strukturze plastra miodu. Na tym etapie powietrze oczyszczone zostaje z lotnych związków organicznych: wyłapane zostają między innymi benzen, formaldehyd, toulen czy dym tytoniowy. Ostateczny etap filtracji przebiega w filtrze HEPA lub równorzędnym z mikrowłóknami. Wychwytuje on do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra. Jest to wielkość najpowszechniejszych unoszących się w powietrzu alergenów, szkodliwych bakterii i innych powszechnych zanieczyszczeń. Filtr HEPA usuwa również cząsteczki o wielkości zaledwie 0,3 mikrometra, czyli jeszcze mniejsze niż PM2,5 (pyły zawieszone będące składnikiem smogu).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

  • Rodzaj – na rynku są dostępne oczyszczacze: mechaniczne, elektryczne, fotokatalityczne lub UV (lub też ich kombinacje, np. elektrostatyczno-mechaniczne, elektryczno-fotokatalityczne).
  • Wydajność – powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia, w jakim sprzęt będzie używany.
  • Parametr CADR – określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez urządzenie w ciągu jednej godziny. Parametr CADR nie jest jednoznaczny z przepływem powietrza. Podawany jest dla pracy urządzenia w trybie maksymalnym.
  • Atesty, które dane urządzenie posiada i standardy, do jakich się odwołuje – to gwarancja jakości.
  • Filtry – dobrej jakości sprzęt będzie wychwytywał: pyły zawieszone wchodzące w skład smogu, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów, kurz czy sierść, dym tytoniowy, formaldehydy, lotne związki organiczne (LZO), bakterie, wirusy oraz inne najmniejszej zanieczyszczenia o wielkości przynajmniej 0.3 mikrometra (musi zatem posiadać filtr HEPA lub równorzędny). Zneutralizuje także nieprzyjemne zapachy.
  • Głośność pracy – najlepiej, jeśli nie przekracza ona w trybie najcichszym ok. 20 dB (głośność porównywalna do rozmowy szeptem).
  • Funkcję SMART – możliwość sterowania sprzętem z poziomu aplikacji w smartfonie to wygoda i oszczędność czasu.
  • Efektywność energetyczną – wybierając energooszczędny sprzęt, będziemy płacić mniejsze rachunki za prąd. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej.
  • Dodatkowe funkcjonalności – np. jonizacja czy nawilżanie powietrza, możliwość automatycznego oczyszczania.
  • Czułość na zmiany w otoczeniu – to stały monitoring jakości powietrza w czasie rzeczywistym pod względem cząsteczek i gazów, aby utrzymać zdrowy mikroklimat w domu.
  • Warunki gwarancji i reklamacji – urządzenie musi być wyposażone w kartę gwarancyjną (zwróćmy uwagę na warunki w niej zawarte), a jego producent powinien być ekspertem w branży, który zapewnia sprawny, profesjonalny serwis.