Skip to main content

Człowiek potrzebuje powietrza, tylko powietrza i jedynie powietrza – pisał Fiodor Dostojewski i trudno się z tym nie zgodzić. Powietrze, choć zupełnie niewidoczne, otula nas szczelnie, jest „paliwem”, które napędza życie na Ziemi. Czy wiemy jednak czym oddychamy? Mieszanką gazów, w której skład wchodzi m.in. tlen i azot – to tylko połowiczna odpowiedź. Niestety coraz częściej ten życiodajny mix zawiera także niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia i uczulające alergeny. Smog stał się bowiem zmorą naszych czasów. Co zrobić, aby nie wpuścić ich do własnego domu? Nie pozostaje nic innego niż zadbać o dobry mikroklimat we wnętrzach, w czym pomocne będą z pewnością wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, które mogą pracować w ciągu całego roku.

Zawirowania związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że spędzamy w naszych domach jeszcze więcej czasu. W dobie pracy zdalnej pełnią one bowiem coraz częściej funkcję biura. Niestety powietrze wewnątrz budynku może być nawet 70% bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Wynika to z wielu różnych czynników. Po pierwsze, do wnętrz przenikają częściowo smog oraz spaliny. Po drugie, czynnikiem pogarszającym jakość powietrza może być wyposażenie, np. meble wykonane z płyt wiórowych, które wydzielają formaldehyd, związek uznany za szkodliwy w dużym stężeniu. Po trzecie, nie bez znaczenia są nasze nawyki i rytuały, takie jak chociażby używanie kominka czy parafinowych świec zapachowych, palenie papierosów, stosowanie silnych środków chemicznych do sprzątania. Po czwarte, ogromną rolę pełni także wentylacja – niesprawny system będzie powodował zawilgocenie pomieszczeń, a co za tym idzie powstawanie grzybów pleśniowych. Ponadto otaczamy się na dużą skalę elektroniką, z której korzystamy przez wiele godzin dziennie. A komputery, telefony komórkowe czy telewizory emitują promieniowanie elektromagnetyczne, nazwane nie bez przyczyny elektrosmogiem.

Co powoduje zła jakość powietrza?

Zła jakość powietrza nie tylko obniża poziom życia, lecz także odbija się na naszym zdrowiu. Jeśli mikroklimat jest niesprzyjający, łatwiej zapadamy na infekcje układu oddechowego, odczuwamy suchość gardła, podrażnienie spojówek czy chroniczne zmęczenie, często towarzyszy nam również ból głowy. Szczególny dyskomfort może doskwierać osobom przewlekle chorym, z uwagi na nasilenie się objawów ich schorzeń czy pojawienie lawinowo nowych, a także alergikom czy dzieciom.

Problem zanieczyszczonego powietrza narasta w okresie grzewczym (a trwa on nierzadko od września do maja – na wiosnę i jesień popularne jest bowiem tzw. „przepalanie”), m.in. z uwagi na smog, który dotyczy w równym stopniu miast i wsi, patrząc na raporty Polskiego Alarmu Smogowego. Co więcej, właściciele domów jednorodzinnych nawet latem przepalają w piecach, aby ogrzać wodę, nierzadko spalając paliwa stałe w pozaklasowych kotłach, które generują bardzo duże ilości zanieczyszczeń. A zła jakość powietrza przyczynia się również do powstawania reakcji alergicznych – w ostatnich latach obserwuje się przecież wzrost zachorowalności na alergie wziewne. Co prawda, dla utrzymania komfortu życia zaleca się, aby zachowywać w pomieszczeniach temperaturę ok. 20 stopni przy wilgotności 40-60% w czasie zimowych miesięcy, a latem ok. 23 stopni przy wilgotności nieprzekraczającej 70%, ale to wciąż za mało. O dobry mikroklimat w domu należy dbać na różne sposoby, choć rzecz jasna nie wymienimy z dnia na dzień całego wyposażenia na ekologiczne, nawet w imię zdrowia.

Jak zatroszczyć się o czyste powietrze w domu?

Przede wszystkim dom trzeba regularnie wietrzyć i odkurzać. Dobrą praktyką jest także zakupienie roślin doniczkowych. Nie od dziś wiadomo, że naturalna zieleń działa na organizm człowieka kojąco, redukuje stres i napięcia. Jednak nie to jest najważniejsze – niektóre gatunki, np. skrzydłokwiat czy paprotka, mają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i ich neutralizowania. Nie będą one jednak wychwytywać wszystkich potencjalnie szkodliwych substancji, np. wirusów i bakterii oraz kurzu, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni bądź pyłków, które są silnymi alergenami. Alergia to choroba cywilizacyjna, dlatego coraz więcej osób ją nabywa i musi się z nią zmagać na co dzień. Kwiaty nie pochłaniają także nieprzyjemnych zapachów, które trudno usunąć ze szczelnych pomieszczeń, a na takie stawia energooszczędne, wysokorozwinięte budownictwo. Dlatego warto zadziałać systemowo i zakupić urządzenie przeznaczone do oczyszczania powietrza od sprawdzonego producenta, które będzie nam służyć i dbać o nasze zdrowie przez cały rok. Tego typu produkty dostępne na rynku różnią się zastosowanymi technologiami oraz designem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Najlepiej wybrać model, który będzie miał wydajność dostosowaną do kubatury pomieszczenia, w jakim będzie używany. Na rynku są dostępne różne rodzaje oczyszczaczy: mechaniczne, elektryczne, fotokatalityczne lub UV (lub też ich kombinacje, np. elektrostatyczno-mechaniczne, elektryczno-fotokatalityczne). Przy zakupie warto zwracać uwagę przede wszystkim na atesty (nie są jednak one obowiązkowe), które dane urządzenie posiada i standardy, do jakich się odwołuje, to one bowiem gwarantują jego jakość. – Dobrej jakości sprzęt będzie wychwytywać nie tylko największe zanieczyszczenia, lecz także pyły zawieszone wchodzące w skład smogu, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów, kurz czy sierść. Zneutralizuje także nieprzyjemne zapachy i pomoże w zminimalizowaniu stężenia formaldehydów i LZO, czyli lotnych związków organicznych, które znajdziemy np. w farbach do ścian – tłumaczy Radosław Maj ze Związku Producentów AGD APPLiA, organizacji, która prowadzi kampanię edukacyjną o oczyszczaczach powietrza z takimi Partnerami jak: Amica, Daikin, Dyson, Elektrolux, Blueair, Fore, Haus and Luft, Philips, Rowenta, Samsung, Sharp, SEB Group, Tefal oraz Vestel, posiadającymi w swoim asortymencie najwyższej jakości sprzęty tego typu.

Istotną kwestią jest także głośność pracy w trybie najcichszym – najlepiej, jeśli nie przekracza ona ok. 20 dB, zwłaszcza jeśli urządzenie znajduje się w sypialni. Niektóre sprzęty mogą być wyposażone ponadto w dodatkowe funkcjonalności. Dużym ułatwieniem będzie też możliwość sterowania sprzętem z poziomu aplikacji w smartfonie – inteligentny budynek to przecież najgorętszy trend naszych czasów. – Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, zwróćmy dodatkowo uwagę na parametr CADR (Clean Air Delivery Rate) wyrażany w m3/h, który określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Jest to miara szybkości oczyszczania powietrza. Należy przy tym podkreślić, że przepływ powietrza to co innego niż przepływ oczyszczonego powietrza. Dlatego CADR jest zawsze niższy od całkowitego przepływu powietrza – mówi Radosław Maj. – Nie bez znaczenia jest także efektywność energetyczna. Pamiętajmy też, że dobrej jakości urządzenie będzie monitorowało w czasie rzeczywistym jakość powietrza w domu pod względem cząsteczek i gazów oraz będzie posiadało możliwość automatycznego oczyszczania – dodaje.

W domu spędzamy najwięcej czasu, a więc powinniśmy czuć się w nim komfortowo. Ciągłe infekcje czy napady alergii na pewno temu nie sprzyjają. Kluczowa jest zatem dbałość o czyste powietrze w naszym M. Odpowiedni mikroklimat zapewni z pewnością dobrej jakości sprzęt – atestowany oczyszczacz powietrza, z którego będziemy korzystać z przyjemnością przez cały rok. Zdrowie jest przecież bezcenne.

Za kontakty z mediami odpowiada:

Melania Wojas
Tel. (22) 781 40 51
Tel. kom. 537 336 447
mail: melania.wojas@aveex.com